Zveřejněno: 14.06.2015 | Autor: Pešek Jaroslav
46.ročník mezinárodní „Ceny Kolína“ rc modelů.
Mezinárodní soutěž se v Kolíně poprvé konala v roce 1965 na jezírku u zimního stadiónu. V té době se jednalo o rychlostní modely a makety. Po několik posledních desetiletí se však soutěž koná výhradně jako soutěž plachetnic kategori F 5-E,IOM a F 5-M. Byly doby kdy se sešlo i na 40 plachetnic ze všech sousdních zemí. V roce 2013 byla na Vavřineckém rybníků vcelku slušná účast 15 závodníků z Polska, Běloruska, Slovenska, Německa a Rakouska. Počasí nás tenkrát zaskočilo a soutěž musela být ukončena o den dříve. Účast v loňském roce byla však velmi slabá a tak bylo rozhodnuto o změně místa konání. Volba na konec padla na rybník Regent u Mariánských Lázní, který je vzdálen od Kolína pouhých 220 km. A byla to volba nadmíru dobrá. Prostředí YC Regent bylo velice přátelské a pohostinné. Díky Zdendovi Pavlíčkovi, který je členem KLoM Kolín ( Je i členem YC Regent.) a jeho manželce, kteří se postarali o technické zajištění, svážecí loď, přestavbu tratě, dovoz jídla a sobotního podvečerního společného posezení u grilu proběhla celá soutěž v přijemném a pohodovém prostřdí. Potěšující byl i zájem ostatních přítomých, především členů YC Regent.
Já jsem v vodě dozazil už ve středu. Ve čtvrtek dopoledne jsem si udělal výlet do Mariánských Lázní, kde jsem byl naposledy někdy v roce 1974. Odpoledne se začali sjíždět první účastníci a vesměs všichni byli potěšeni prostředím, včetně vodní plochy vymezené pro závodění.
V pátek se jela první soutěž a to kategorie F 5E,IOM. Celkem 13 závodníků odjelo za přijatelného větru 12.soutěžních jízd. Konečné pořadí jednotlivých závodníků a jejich příslušnost najdete v přiložené výsledkové listině.
V sobotu a neděli dopoledné se jela kategorie F 5-M za účasti 15. závodníků. Tyto dva dny však ubylo větru a jeho směr se často i měnil. Celkem se odjelo 17 soutěžních jízd. Podrobnosti viz. výsledková listina.
Jako hlavní rozhodčí byl Jan Cach, rozhodčí od velkých plachetníc, pro kterého to bylo zcela něco jiného. Za povšinuti stojí i zpracování výsledkových listin, včetně informací ve spodní části, které dávají přehled o dění na vodě.
Celkově hodnotím soutěž jako velmi vydařenou. Přijemné prostředí vcelku slušná účast ( Na ceně Berlína loňského roku, které jsem se účastnil jako divák bylo 22 závodníků a to je celkem srovnatelné.) a nádherné počasí. Co více si přát?

Kolín 14.6.2015

    Výsledky F 5-E,IOM
    Výsledky F 5-M

Copyright © 2012 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 74242